Blog

Altı Adımda Düzenli Olarak Yoga Yapmak İçin Kendinizi Nasıl Motive Edebilirsiniz?

Altı Adımda Düzenli Olarak Yoga Yapmak İçin Kendinizi Nasıl Motive Edebilirsiniz?
Yoga

Altı Adımda Düzenli Olarak Yoga Yapmak İçin Kendinizi Nasıl Motive Edebilirsiniz?

Yoga yaptığınızda iyi hissediyor ve hayatınıza düzenli bir pratik katmak istiyor ancak kendinizi düzenli olarak yoga yapmak için motive etmekte zorlanıyor musunuz? Hayattaki her şeyde olduğu gibi, yoga yapmak için motive olmak gerçek bir zorluk olabiliyor. Bu yazı, sizi neyin engellediğini bulmanıza, kişisel yoga hedeflerinizi belirlemenize ve kendinizi kolayca nasıl motive edeceğinizi keşfetmenize yardımcı olacak.

Bazen bizi neyin engellediğini bile bilmiyoruz. Bu da stresimizi artırıyor. Evde kendi düzenli yoga pratiğimi oluşturmam uzun bir zaman almıştı. Buna, uygun alanım olmamasının engel olduğunu fark ettiğim anda – o dönemde fazladan bir odam olmadığı için – salonumu pratiğime alan açabileceğim şekilde baştan dekore etmiştim. Çözüm aslında çok basit! Durup neler olup bittiğini değerlendirmek ve atılacak adımları belirlemek; sizi neyin engellediğini fark etmek, yoga ile neyi hayatınıza katmak istediğinizi ifade etmek ve hangi adımları atmanız gerektiğini bulmak. 

1. Adım: Sizi engelleyen şeyin nedenini bulun. 

Nereden başlayacağımı bilmiyorum, yeterince esnek değilim, erteliyorum, çok meşgulüm veya yoga yapacak bir alanım yok. Bu nedenlerden herhangi biri size tanıdık geldi mi? Ben de zaman zaman böyle dönemler geçiriyorum. Bunların üstesinden gelmek için oluşturduğum çözümleri uygulayabilir veya kendi yaratıcı fikirlerinizi oluşturabilirsiniz. Sizin için en  iyisinin ne olduğunu en iyi siz biliyorsunuz.

Nereden başlayacağını bilmiyorum. Yogaya başlamak istiyorsunuz ama nasıl yapacağınız hakkında hiçbir fikriniz yok. 

Çözüm: Benim ilk yaptığım yoga stüdyolarını araştırmak ve kendime uygun bir stüdyo seçmek olmuştu. Atık tüm stüdyo ve hocaların online programlar sunması bu işi çok daha kolaylaştırıyor. Ayrıca hangi yoga türünün sizin için en iyi olduğuna karar vermek için farklı sınıflara kolayca girebilir ve yoga stilleri hakkındaki bilgi edinebilirsiniz. Bu süreçte sana yol göstermesi için ‘Yoga’ya Başlamak İsteyenlere Öneriler’ yazıma da göz atabilirsiniz. 

Hastayım veya sakatlandım. Bazı yoga pozları fiziksel bir yaralanmayı daha da kötüleştirebileceğinden fiziksel bir yaralanma veya hastalık durumunda yoga yapmaktan kaçınmak aslında iyi bir fikir olabilir. Bununla birlikte, hedefe yönelik bilinçli uygulandığında yaralanmanın iyileşmesini hızlandırabilir de.

Çözüm: Tedavinizle ilgili doktorunuza danıştıktan sonra bir yoga stüdyosu veya yoga eğitmeni ile özel durumunuz hakkında konuşarak hangi derslerin iyileşmenizi fayda sağlayacağını öğrenebilirsiniz. ‘Bel Ağrıları için Yoga’, ‘Migren için Yoga’ gibi hastalığınız veya sakatlığınızı iyileştirmeye yönelik videoları uygulayabilirsiniz. 

Yeterince, güçlü, esnek veya formda değilim. Bu en sık duduğum nedenlerden biri. Formda olmamanız, güç veya esneklik eksikliği yoga yapmak için bir engel değil. Aslında, bu konular tam tersine yoga yapmanız için geçerli sebepler! Sadece esnek olanlar  yoga yapar gibi bir algı var. Aslında esneklik yoga yapmanın bir sonucu olarak ortaya çıkıyor.  Seviyenizi gözeterek keyif almanızı sağlayacak doğru dersi veya stili seçmeni yeterli.

Çözüm: Yeni başlayanlar için, ileri yaştaki yetişkinler için bir yoga dersi ya da ‘nazik’, ‘yavaş’ veya ‘yumuşak’ kelimelerini kullanan bir yoga videosu seçmeye özen gösterin. Nasıl göründüğünüzden çok nasıl hissettiğinize odaklanın ve keyif alın. 

Çok yorgunum. Yorgunken hareket etmek en son istediğiniz şey olabilir. Halbuki yoga, özellikle sabahları yorgunluğu azaltmada ve sizi daha yüksek bir enerji seviyesine getirmede etkili olabilir.

Çözüm: Sabahları evde kısa ve yumuşak bir yoga akışı yapmayı deneyin veya sadece 10 Güneşe Selam serisini uygulayarak ve nefes çalışması yaparak güne başlayın. Sabahları 10-15 dakikalık bir pratik bile günün geri kalanında kendinizi ne kadar enerjik hissedeceğiniz konusunda büyük bir fark yaratabilir.

Kendimi yoga dersinde rahatsız hissediyorum. Sınıftaki öğrencilerle kendimizi kıyaslayıp ve yoga becerilerimiz konusunda utangaç ve yetersiz hissettiğimiz olabiliyor. Uzun süredir yoga pratiğim olmasına ve eğitmenlik yapmama karşın Amerika’da katıldığım ileri seviye bir sınıfta böyle hissettiğim olmuştu. 

Çözüm: Ne şans ki artık online pratik yapma imkanı çok kolay. Kendinizi daha rahat ve güvende hissedene kadar bir süre evde yoga yapabilirsiniz. Ancak yaşadığınız rahatsızlık ve yetersizliği kabul ederek, başkaları ile kendinizi kıyaslamak yerine kendi pratiğinize odaklanmanız yoga yapma yolunda daha büyük bir adım olacaktır. Önemli olan birşeyleri başarmak, sınıfa yetişmek değil kendi olduğunuz yeri görmek ve kabul etmek. 

Çok meşgulüm veya bunalmış hissediyorum. Bunu bizzat en yakınlarımdan sıkça duyuyorum. Çok yoğun olduğumuz dönemlerde bir de yoga için vakit yaratmaya çalışmak çok fazla hissettiriyor. Bazen de bu kadar yoğunken böyle bir zaman ayırmaya hakkımız yokmuş gibi hissediyoruz. Ancak yoga kendimizle bağlantı kurmamızı sağlayarak, daha sakin ve verimli hale gelmemize yardımcı olabilir. 

Çözüm: Çok sevdiğim bir Zen sözü diyor ki; ‘Çok meşgul değilseniz her gün 20 dakika meditasyonda oturmalısınız. Eğer çok meşgulseniz; o zaman bir saat oturmalısınız.’ 

Aslında en çok meşgul ve bunalmış hissettiğimiz zamanlarda kendimizle bağlantı kurmaya ve bu vakti yaratmaya ihtiyaç duyuyoruz. Süresi kısa da olsa; 10-15 dakikalık yoga pratiği bile önemli bir fark yaratabilir. Yoga pratiğini içeren bir günlük rutin oluşturmayı düşünebilirsiniz, böylece tek başına motivasyona ve güce güvenmek zorunda kalmazsınız. Çok yoğun olduğum dönemlerde kendi pratiğim için mutlaka daha erken kalkıyorum ve günün koşuşturmasına başlamadan önce kendime vakit ayırıyorum.

Erteliyorum. Yine, çok yaygın bir neden. Özellikle evde pratik yaparken ben de çok daha fazla ertelemeye meyilli oluyorum. Ertelemenin altında yatan farklı sebepler olabilir veya bu tüm hayatımızda gösterdiğmiz bir davranış kalıbı olabilir.

Çözüm: Ertelemeye meyilli olduğum dönemlerdeki çözümüm yogayı içeren iyi planlanmış bir günlük rutin oluşturmak. Bu, kendi erteleme eğilimlerimizin üstesinden gelmek için harika bir araç. Aynı zamanda ertelediğim zaman kendi içimde yarattığım iç savaştan kaçınmama da yardımcı oluyor.

Uygun bir alanım yok. Yoga her ne kadar her an her yerde yapılabilir olsa da günlük hayatınıza katacağınız bir rutin oluşturmak için bir alan oluşturmak bence çok önemli. Hergün pratik yapmak eşyaları çekerek bir alan açmak ve sonrasında geri düzenlemek caydırıcı ve yorucu olabiliyor. Evde güzel bir ev yoga alanı oluşturmak motivasyonunuzu olumlu yönde etkileyebilir.

Çözüm: Geçici olarak bazı mobilyaların yerlerinin değiştirilmesi anlamına gelse bile kendinize huzurlu ve sessiz bir yoga alanı oluşturun. Yakınlarda temiz bir duvar olması da yardımcı olabilir, ancak tabii ki şart değil. Köşenizi mum, tütsü, bitki, heykel gibi sizi ilham veren objelerle köşenizi süslemeniz motivasyonunuzu artıracaktır. İlham almak isterseniz yoga odanızın dekorasyonu için hazırladığım listeye göz atabilirsiniz.

2. Adım: Yoga için kişisel hedeflerinizi keşfedin.

Bire bir çalıştığım öğrenci ve gruplarıma ilk sorduğum soru; ‘Yoga pratiğinizin sonucunda neyi başarmak istiyorsunuz?’.

Yoga ile ne hedeflediğinizi, hayatınıza katacaklarını ifade ettiğinizde düzenli bir pratik oluşturmak için çaba harcamak ve alışkanlık edinmek çok daha kolay oluyor. Daha fazla güç ve esneklik geliştirmek mi istiyorsunuz? Daha formda olmak mı? Daha rahat ve çabasız hareket edebilmek mi? Yoksa daha fazla rahatlamak ve sakinleşmek mi istiyorsunuz? Hedefiniz yoga felsefesini ve onun ruhsal yönlerini keşfetmek bile olabilir. Ben eğitmenlik eğitimime bu hedefle başlamıştım. Doğru veya yanlış yok sadece hedefinizi bilmeniz önemli.  

Sizi en çok ilgilendirenleri seçin ve hedeflerinizi yazın. Açık olun. Hedeflerinizi netleştirmek, odağınızı keskinleştirecek ve yoga ile ilgili niyetinizi derinleştirmenizi sağlayacak. Motivasyonunuz azaldığında neden yoga yapmak istediğinize dair yazılarınıza geri dönebilir ve hedeflerinizi pekiştirebilirsiniz. Net niyetleriniz ve odaklanmış biz amacınız olduğunda ‘hedefiniz’ alışkanlık edinmedeki ana motivasyon kaynağınız oluyor. 

3. Adım: Pratik stratejileri geliştirin.

Belirlediğiniz hedeflere ulaşmak için çözüm veya araçları belirleyin. Ne tür bir yoga yapmak istiyorsunuz? Stüdyoda bir derse girmeyi mi yoksa ev ortamımda pratik yapmayı mı tercih ediyorsunuz? Evdeyse, hangi uygulamayı, eğitmeni veya hizmeti seçeceksiniz? Ne sıklıkla ve ne kadar süreyle yoga yapmak istiyorsunuz? vb.

Bu soruların cevaplarını yazdıktan sonra yolunuza çıkan engellerin üstesinden gelmek için uygulamanız gereken stratejileri belirleyin. Mümkün olduğunca basit tutun ve gerçekçi olun. Aşırı iyimser olmak ve başarısız olmaktansa, küçük bir başlangıç ​​yapmak ve iyileştirmeye yer açmak daha iyi. Yani; başlangıçta hiç yoga yapmıyorken ‘Her gün 1 saat yoga yapacağım’ yerine ‘Haftada 3 gün 1 saat veya hergün 15 dakika’ gibi bir hedef koymanız daha gerçekçi ve sürdürülebilir olacaktır. 

Bu stratejileri oluştururken başkalarına sormanın ve tavsiye almanın yanında kendim mutlaka deneyimlemeyi tercih ediyorum. Yapacağınız yoga çeşidini, pratik yapacağınız uygulamayı, stüdyoyu veya eğitmeni mutlaka deneyin. Aylık deneme üyeliği alın, üye olmadan önce online platformlarda varsa derslerine katılın veya bağış usülü derslerine girin. Artık herşey çok daha erişilebilir ve kolay. 

4. Adım: Uygulanabilir bir sabah rutini oluşturun.

Yoga pratiğinizi içeren bir sabah rutini veya günlük rutin oluşturmak, düzenli olarak yoga yapmak için harika bir yol. Sabah rutinimde dönemsel olarak değişiklikler yapsam da mutlaka bir rutin oluşturuyorum ve uygulamaya çaba gösteriyorum. 

Hayatı akışında yaşamak güzel olsa da kendi hayat temponuza göre uygulanabilir ve tutarlı bir sabah rutini yaratmanın dönüştürücü ve başarılı bir yaşam yaratmada önemli bir faktör olduğuna inanıyorum. Aynı zamanda; tutarlı bir sabah rutini olan kişilerin düzenli egzersiz yapma şansı %90 daha fazlaymış. Yoga yapmak için de bunu doğru kabul edebiliriz bence.

Yoga pratiğini içeren bir sabah rutini oluşturduğumuzda, artık saf irade ve motivasyona güvenmek zorunda kalmayız. Her sabah yaptığımız şeyi sadece bizim için iyi olduğunu bildiğimiz için yaparız. Aynı zamanda oluşturduğumuz rutini ne kadar uzun süre uygularsak, bizim için o kadar doğal ve zahmetsiz hale gelir.

Peki, size en uygun olacak sabah rutini en iyi nasıl oluşturabilirsiniz?

Güne nasıl başlamak istiyorsunuz? Kısa bir meditasyon mu? Biraz müzik dinleyerek mi? Belki güneş doğarken güzel bir fincan çay içerek? Ardından, yoga, meditasyon, günlük tutma gibi sizi güne hazırlamak için takip etmeniz gereken faaliyetlere odaklanın. En uygun sabah rutininizi yazın ve günlük rutininizin geri kalanına uyduğundan emin olun. Keyif alabilmeniz ve acele etmenize gerek kalmaması için yeterli zaman ayırın. Rutininizi mümkün olduğunca basit tutarsanız uygulanması çok daha kolay olacaktır.

Yoga pratiğimi içeren sabah rutinim:

06:50: Uyan ve bir bardak zencefilli ılık limonlu su iç

07:00: 10 dakika yüz yogası ve cilt bakımı

07.10: 45 dakika Yoga + 15 dakika Pranayama + 5 dakika Shavasana

8.10: Güne hazırlık (duş veya deniz ve günü planlama)

09:00 – 11:00 Dersler

11:00 Kahvaltı 

5. Adım: Evinizde size özel bir yoga alanı yaratın.

Kendi ev ortamınızda pratik yapma fikrini seviyorsanız, bunu gerçekten cazip hale getirmeniz önemli. Odanın sadece bir köşesi bile olsa bir bunun için özel bir yer ayırın. 

Her seferinde pratik yapmak için eşyaları çekmek, alan açmak ve sonrasında geri düzenlemek caydırıcı ve yorucu olabiliyor. Herhangi bir yerde yoga veya meditasyon yapmak mümkün olsa da, herşeyi evimizde yaptığımız için dikkatimizi dağıtan birçok şey var. Mesela ben evdeyken sürekli kendimi birşeyleri toplarken buluyorum. 

Evde bir pratik düzenli oluşturmak, bunu verimli bir hale getirmek ve daha iyi odaklanabilmek istiyorsanız evinizde size özel, sessiz ve sakin bir alan yaratabilirsiniz. Böyle bir alan yaratmak kendinizle derinlemesine bağlantı kurmanızı, vücudunuzu hem fiziksel hem de zihinsel olarak şarj etme ve dengede tutma fırsatı verir. 

Kendinize bir oda veya alan seçin. Evinizde kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak bir oda veya köşe seçin. Bu alan sessiz, sizi gülümseten, güzel gün ışığı alan bir yer olmalı. 

Alanınızı tasarlayın. Alanınızı ne kadar sade tutarsanız o kadar az dikkatınız dağılır. Küçük bir sehpa, yoga matınız ve meditasyon için birkaç yastık koyabilirsiniz. 

Kişiselleştirin. Sehpanızın üzerini ve çevresini size ilham verecek ve iyi hissettirecek objeler ve eşyalarla süsleyebilirsiniz. 

6. Adım: Kontrol Edin ve Gözden Geçirin. 

Evet, bu önemli bir adım! Hedeflerinizi, stratejinizi ve rutininizi düzenli olarak kontrol edin ve gözden geçirin. Bunu yapmak hala işinize yarayıp yaramadığını, değiştirilmesi veya iyileştirilmesi gereken yönlerin olup olmadığını görmek için iyi bir fırsat!

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir