Blog

Dünya Yoga Günü

Yoga

Dünya Yoga Günü

21 Haziran 2016 İkinci Uluslararası Yoga Günü, senenin en uzun günü ve ayrıca çok sıcak bir gündü.

Yoga Sanskrit dilinde ‘yuj’ kelimesinden türemiş ve birlik, bir olma anlamına geliyor. Buradaki birlik hem beden, zihin ve ruh birliği ve uyumu, hem de doğa, evren ve diğer varlıklarla birlik ve uyumu simgeliyor. İşte bu noktada herşey kendi iç dünyamızda başlıyor; kendi içimizde öncelikle bu uyumu yakalamamız gerekiyor ki bunu dışa aktarıp, dış dünyamızla da bu uyum ve dengeyi yakalayalım. Yoga pratiğinde bunun için bedenimizi sadece bir araç olarak kullanıyoruz. Aslında hepimiz birer ruhuz, bedenimiz bu dünyada var olmamız ve kendimizi ifade edebilmemiz için sadece bir araç. Dolayısı ile yogada da bedenimizi kullanarak kendi ruhumuza ulaşmaya ve farkına varmaya çalışıyoruz.

Yoga Vakfı Türkiye’de bu farkındalığı artırmak, yogayı yaygınlaştırmak ve daha çok insana ulaşmak için çalışmalar yapıyor. Vakıf 2012’de ‘Topluma yoga sistemi ile sağlıklı yaşamayı öğrtetmek, yoganın yaşam feslsefesi ve bilimsel yönünün anlaşılmasına yardımcı olmak, bu felsefe doğrultusunda hizmet verecek yeni nesillerin oluşmasına katkıda bulunmak.’ amaçları ile Adnan Ananda Siddviho Çubuk tarafından kurulmuş. Dün Yoga Vakfı tarafından bu amaçlar doğrultusunda ve Dünya Yoga Günü’nü kutlamak adına ITU Taşkışla Kampüsü’nde birçok yoga stüdyosunu, destekçi markayı ve tüm yogileri biraraya getiren harika bir etkinlik düzenlendi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tüm gün farklı stüdyoların hocalarının dersleri vardı. Etkinliğe ancak 18:00 civarı katılabildim, Kirtan Yoga ve Yoga Günü Yoga Akışı kısımlarına yetiştim. Enstrümanlar eşliğinde mantra söyleyerek dans ettik, kendimize ve birbirimize sarıldık ve tüm dünya ile aynı akış serisini yaparak birliği ve bütünlüğü küresel olarak hissettik.

Kirtan Yoga, Bhakti Yoga’nın az bilinen ancak en güçlü etkileri olan bir çeşidi. En sevdiğiniz müziği, şarkıyı ve onu söylerken ne hissettiğinizi düşünün; söylerken kendinizden geçtiğinizi ve hemen moda girdiğinizi. İşte Kirtan’ın etkisi de buna benzer. Gitar, davullar ve ziller eşliğinde sanskritçe dualar, mantralar söylenerek dans ediliyor. Rahatlatıcı, canlandırıcı ve mutluluk verici bir etkisi var. Etkileri için bu makaleyi okumanızı öneririm.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Herkes yoga yaparsa, insanlar kendi içine dönüp, kendini daha iyi tanır ve ifade edebilirlerse dünyanın çok daha güzel bir yer olacağını düşünüyorum. Bu nedenle bu öğretiyi başka insanlarla paylaşmak, onların da faydalandığını görmek ve bu yolda onlara eşlik etmek amacı ile her Salı Yoga Vakfı’nda ders veriyor ve gelirini vakfa bağışlıyorum. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.

Denemek ve paylaşmak isteyen herkesi Salı günleri 19:30’da Yoga Vakfı’na beklerim.

Dünya Yoga Günü’nüz ve her gününüz kutlu olsun!

Deniz Orbay.

Dünya’nın diğer köşelerinden etkileyici görüntüler:

BN-OO550_IYOGAD_M_20160621014356
Pinggu, Beijing
BN-OO551_IYOGAD_M_20160621014654
Sydney, Australia
BN-OO588_iyogad_M_20160621045819
Shiyan Lake – Changsha, China
BN-OO552_IYOGAD_M_20160621015116
Delhi, India
BN-OO554_IYOGAD_M_20160621015746
Indian Army – Chennai, India
BN-OO556_IYOGAD_M_20160621020356
Chennai, India

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir