Blog

Dünyadaki En İyi 10 Yoga Festivali Vol. 2

Yoga

Dünyadaki En İyi 10 Yoga Festivali Vol. 2

Her sahnede ayrı bir müzik performansı, dans, meditasyon, nefes çalışması, yoga pratiği, zihin ve kalp açıcı konuşmalar ile dolu yoga festivalleri yogiler için Disneyland. Dahası belki de dünyanın bir gün gelmesini ümit ettiğimiz anlayış, sevgi ve şefkat ile dolu özgür bir zaman dilimi.

Geçtiğimiz Haziran ayında dünyada gitmek istediğim yoga festivallerini araştırdım, bir liste oluşturdum ve o zamandan bu yana listemdeki 3 festivale katıldım. Kendi yorumlarımı da katarak güncel bir liste hazırladım.

Siz de bir süreliğine de olsa ideal bir dünya yaşamak nasıl olurdu görmek, yargıları, algıları bir kenara bırakmak ve özgürce sevmek, sarılmak ve paylaşmak isterseniz listeden birini seçin!

1) Bhakti Festival: Yoga and Kirtan Müzik Festivali, Joshua Tree, CA

Tarih: 25 – 30 Eylül 2019

Bhakti Festival Los Angeles California yakınlarında yer alan Joshua Milli Parkı’nda düzenleniyor.

Bhakti Yoga, yoganın altı ana dalından biri ve Tanrı ya da tanrısal olana tam bağlılık ya da aşkın sevgi yolunu temsil ediyor. Dünyaya sevgi ve bilincin yayılmasına adanmış, yoganın adanmışlık yollarını, özellikle kutsal müzik Kirtan’ı ve meditasyonu kutlamak için oluşturulmuş bir festival.

Bhakti Fest’e geçtiğimiz sene festivale gönüllü çalışma programı dahilinde gittim ve çok keyif aldım. Joshua Tree bir çöl ve gerçekten çok mistik bir yer. Burada olmak bile çok keyifli. Bu çalışma deneyimimi yazmıştım okumak isterseniz buraya tıklayın.

Bu festivalde katıldığım Michael Brian Baker’ın nefes çalışması ile uyumadan önce beni kendimden geçiren, kristal kaseler ile yapılan iyileştirici müzik seansları benim için yeni kapılar açan deneyimlerdi. Ayrıca geçtiğimiz sene Deepak Chopra onur konuğu olmuştu ve bir panel düzenlemişti. Hintli bir nörolog ve çok iyi bir konuşmacı olan Deepak’tan enerji, evrenin oluşumu ve teknolojinin geldiği nokta ile ilgili konuları dinlemek benim için oldukça zihin açıcı ve netleştirici olmuştu.

2) Bali Spirit Festivali, Ubud, Bali 

Tarih: 2020 tarihleri henüz açıklanmadı.

Bali Spirit Festival yogamüzik ve dansı bir araya getiren dünyanın en ilham verici yoga festivallerinden biri. Dünya’nın bu aralar yoga merkezi ormanın içerisinde tropikal bir cennet Ubud‘da gerçekleşiyor.

BaliSpirit Festivali’nin amacı, her bireyin pozitif değişim potansiyeline uyandırılması ve beslenmesi ile evlerimizde, toplumlarımızda ve tüm dünyada olumlu bir değişime yol açmak.

Yoga, dans ve müziğin yararlı ve ilham verici gelenekleri ile BaliSpirit Festivali, Bali’nin Hindu anlayışı olan Tri Hita Karana‘yı sergiliyor; manevi, sosyal ve doğal çevrelerimizle uyum içerisinde yaşamak.

Müzik ve dans festivalin kalbi ve ruhu. Festival 7 gün sürüyor ve oldukça dolu bir programa sahip. Ecstatic dans seansları ve cacao seramonileri en keyif aldığım, özgürleştiğim ve açılımlar yaşadığım deneyimlerdi. Afican Beat Yoga‘da da aşağı bakan köpekte Afrika’lı bir dj eşliğinde kalçalarımı sallamak çok güzeldi. Bolca dans etmek, nefes almak ve özgürleşmek için harika bir festival. Tüm festival deneyimini okumak isterseniz buraya tıklayın.

3) Wanderlust, North Lake Tahoe, CA

Tarih: 18 – 21 Temmuz 2019

Wanderlust farkındalıklı yaşamı kutlayan, eğitmenler, müzisyenler, konuşmacılar ve şeflerden oluşan dinamik festivaller serisi. Dünyanın birçok yerinde festivaller veya tek günlük etkinlikler düzenleniyor. İlki ve en mehşur olanı North Lake Tahoe’da yer alan ve aslında ünlü bir kayak merkezi olan Squaw Valley’deki festival.

Geçtiğimiz yaz bu festivale gitme şansım oldu. Güzel ve çok organize bir festival olmasının yanında ben çok ruhsuz buldum. İyi hocaların ve derslerin olduğu bir alan kesinlikle ama daha fazlasını bulamadım. Katıldığım en güzel ders her öğrencinin ayrı kulaklık takarak katıldı tatlı Elena Bower’ın dersi ve Amplified Yoga Kundalini çalışmasıydı.

4) Sedona Yoga Festivali, Sedona, AZ

Tarih: 12 – 16 Mart 2020

Sedona, Arizona gibi görkemli topraklarda yer alan Sedona Yoga Festivali, yoga profesyonellerinin önde gelen endüstri konferansı niteliğini taşıyor.

Arizona’da olması sebebi ile listemde. Buralara gitmek ve Grand Canyon’a bir yolculuk hayalim bayadır var. Bu festival ile birleştirip gidecektim ancak Bali Spirit Fest ile çok yakın tarihlerde olduğundan tercihimi Bali’den yana kullandım. Biraz konferans havasında olması da beni düşündürttü. Belki seneye veya başka zaman.

5) Envision, Costa Rica

Tarih: 20 – 24 Şubat 2020

Costa Rica Punta Uvita’da yağmur ormanlarının bozulmamış tropik sahil ile bağlandığı Rancho La Merced’de gerçekleşiyor. EnvisionFestival müzik, yoga ve surf ile dolu 4 günlük bir festival. 2020’deki hayalim bu festival ve Costa Rica!

İnsanoğlunun potansiyelini uyandırmaya adanmış bir kutlama olarak Envision sanat, maneviyat, yoga, müzik, dans, performans, sürdürülebilirlik ve doğa ile temel bağlantı disiplinleri ile birbirimize ilham verebileceğimiz bir platform sunmayı amaçlıyor. Line-up’ı da oldukça iyi.

6) Udaya: Yoga ve Müzik İnzivası, Pravets, Bulgaristan

Tarih: 14 – 19 Ağustos 2019

Yoga ve Müzik Inzivası UdayaBulgaristan, Pravets’de gerçekleşiyor. Bu festivalin bileti 5 gece boyunca 4 yıldızlı RIU Pravets Resort’da konaklamayı da içeriyor, yani hafif lüks ve dolu dolu bir kamp tadında.

50’den fazla dünyaca ünlü yoga hocası ile pratik yapabileceğiniz, canlı müzik performansları, dans, yüzme gibi aktivitelere doyacağınız ve güneş altında keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yaz kampı.

7) Soul Circus Festivali, Elmore, Gloucestershire, UK

Tarih: 16 – 19 Ağustos 2019

İngiltere kırsalında, Cotswolds’da düzenlenen bütünsel yoga ve sanat festivali Soul Circus Festival’de, iyi yaşamın müzikle buluştuğu bir sirk ortamı var!

Londra’ya taşınan arkadaşlarımın sayısının artması sebebi ile listeye ekledim ancak baktım ki Londra değil Oxford’a yakın 🙂 Yine de listede bulunsun.

8) Portugal Spirit Festival, Cascais, Portekiz

Tarih: 14 – 15 Eylül 2019

Portugal Spirit FestivalBali Spirit Festivali’nin Portekiz bacağı.

9) Sound and Silence Festival, Algavre, Portekiz

Tarih: 8 – 15 Ağustos 2019

Sound and Silence Festival sadece 222 kişinin katıldığı samimi ve sıcak bir buluşma şeklinde geçen butik bir festival, veya büyük bir inziva. Farklı lokasyonlarda gerçekleşen, sesin ve sessizliğin kutlandığı buluşma bu sefer Portekiz’in güneyinde Algavre’de gerçekleşiyor.

10) Ibiza Tantra Festival, Ibiza

Tarih:21 – 27 Ekim 2019

Tantra felsefesini daha derinden öğrenmeye ve pratiğe dönüştürmeye adanmış Ibiza Tantra Festival 4 yıldızlı lüks otel Portinax Beach Club Hotel’de gerçekleşiyor

Tantra denildiği zaman hemen ilk akla gelen Kama Sutra ve ilginç seks pozisyonları olsa da aslında yoganın özgürleştirici bir dalı, ilham verici ve benim de inandığım bir düşünce sistemi. 

Tantra özgürlük, birlik, ifade, % 100 mevcut olma ve ondan kaçmak veya değiştirmeye çalışmak yerine her anı tam anlamıyla tecrübe etmeyi seçmekle ilgili. Böylece Tantra, her insanı duygularını tam olarak deneyimlemeye teşvik eder; öfkeden romantizme, üzüntüden keyif almaya, yaşamın anlarını tam olarak deneyimlemeye izin verir. Duygular günün sonunda hareket halindeki enerjilerdir ve ve akmalarına izin verilirse, zihinlerimiz ve yaşamlarımız ilerlemeye ve akış yeteneğini geliştirmeye başlayabilir.

Ibiza Tantra Festival’de Tantra, kutsal cinsellik, dans ve müzik alanlarında dünyaca ünlü eğitmenler yeteneklerini paylaşmaya geliyor. Festival boyunca günde 8 Tantra atölyesi düzenleniyor. Ve tabii ki bolca ecstatic dans seansları da programda var!

Türkiye’de yok mu böyle şeyler derseniz tabii ki var.

Pastoral Vadi Eko Yoga Festivali15 – 19 Haziran 2019, Fethiye

Dream Yoga Fest, 21 – 23 Haziran 2019, İstanbul (henüz lokasyanu belli değil)

Eğer bana katılmak ve bir festival deneyimi yaşamak istersen bu sene 7 kişilik bir Bhakti Fest seyahati organize ediyorum! Detaylara buradan, Bhakti Fest ile ilgili geçen sene yazdığım yazıya da şuradan ulaşabilirsin.

Gözleriniz kapalı, kalbiniz açık olsun 🙂

Deniz Orbay.  

Yorumlar (1)

  1. […] Bir sonraki festival macerası için takipte kalın. Bu sene için seçtiğim festivallerin listesine bakmak isterseniz burada. […]

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir