Blog

En Sevdiğim Yoga Destek Malzemeleri

Yoga

En Sevdiğim Yoga Destek Malzemeleri

Yoga destek malzemeleri; hizalamanızı iyileştirmenize, yeni ve zorlu pozları daha güvenli bir şekilde keşfetmenize ve daha derinlere dalmanıza yardımcı olarak yoga pratiğinize yepyeni bir boyut katabilir.

Yogayla ilgili en iyi şeylerden biri, fazla ekipmana ihtiyacınız olmaması. Ancak iyi bir mat ve destekleyici malzemelerle pratiğinizi çok daha verimli ve keyifli hale getirmeniz mümkün. Mat seçiminden daha önce başka bir yazımda bahsetmiştim, buradan ulaşabilirsiniz.

Yoga destek malzemelerinin sadece yeni başlayanlar için veya yin, restoratif yoga yapanlar için olduğuna dair bir algı var. Birçok kişi için, bir poza girmek veya pozun içerisine kalmak için bir destek kullanmak ‘zayıflık’ gibi görünse de aslında tam tersine bence gelişen, akıllı bir uygulamanın parçası. Her zaman daha esnek, daha güçlü ve daha dengeli olabilirsiniz. Bir blok, yastık veya duvar bilinçli kullanıldığında bu özellikleri artırmanıza yardımcı olabilir.

Yoga destek malzemelerini neden kullanmalısınız?

·       Vücudunuzun benzersiz hareket aralığını anlamanıza yardımcı olarak sizi vücudunuz için ideal hizalamaya yönlendirir

·       Yeni ve daha zorlu duruşları güvenli bir şekilde keşfetmenizi sağlar

·       Kas aktifliğini artırır

·       Esnekliği arttırır

·       Bir pozun yoğunluğunu artırır veya azaltır

·       Onarıcı pozları veya yin pozlarını daha uzun süre korumanıza izin vererek, vücudunuzu destekler

·       Pratiğinizi eğlenceli ve yaratıcı bir hale getirmeye yardımcı olurlar

Kendi pratiğimde en çok kullandığım ve öğrencilerime önerdiğim 5 yoga malzemelerini listeledim.

Bolster: Yoga yapın yapmayın bir bolster edinin!

Bolster’ı destek olarak kullanmayı çok seviyorum çünkü hem birçok pozu daha erişilebilir veya daha rahat hale getirebilecek kadar destek sağlıyor hem de pozun içerisine kendinizi bıraktıkça yumuşak olmasından dolayı daha da derinleşmenize izin veriyor.

Her pozda en iyi desteği bulmak için farklı boyutlar denemeniz veya blokla desteklemeniz gerekebilir. Özellikle öne katlanmalarda bolster kullanmayı çok faydalı buluyorum ancak kendi pratiğimde kullanmayı en sevdiğim poz Eyer.

Poza giriş: Dizlerinizin üzerine oturun, ayak başparmakları bitişik olacak şekilde dizlerinizi mat genişliğinde aralayın. Bolster’ı kuyruk sokumunuza dayayın ve dirseklerinizin üzerinde inerek Bolster üzerine sırt üzeri yatın.

Bu videoyu blokla çekmiştim ancak blok yerine bolster kullanarak uygulayabilirsiniz.

Göz Yastığı

Shavasana ve restoratif yoga için kullanılan göz yastıkları, vücudumuza sadece ışığı kapatmaktan daha fazla fayda sağlıyor.

Göz yastıkları, hafif ağırlığı ile göz ve çevresine masaj yaparak Vagus sinirini etkiliyor. Vagus siniri; ruh hali, bağışıklık tepkisi, sindirim ve kalp atış hızı kontrolü de dahil olmak üzere çok sayıda önemli bedensel işlevi denetleyen parasempatik sinir sisteminin ana bileşenini temsil ediyor. Bu sinir, göz kapaklarımıza dayanan hafif akupunktur basıncına yanıt vererek kalp atışını yavaşlatır, solunumu yavaşlatır ve derinleştirir, kan basıncını düşürür, gevşemeyi ve onarımı destekler.

Daha derin bir Shavasana ve gevşeme deneyimi için mutlaka göz yastığı kullanmanızı öneririm.

Terapi Topları

Terapi toplarını; miyofasiyal gevşeme sağlamak, ağrıyı azaltmak, hareketliliği iyileştirmek, doku iyileşmesini kolaylaştırmak, yaralanmayı önlemek ve fiziksel performansı artırmak için kullanabilirsiniz.

Fasyal dokular travma, sakatlıklar, zayıf hareket kalıpları ve duygusal stres sebebi ile sıkışabiliyor veya yanlış hizalanabiliyor. Miyofasyal gevşetme, kaslara ve çevresindeki fasyaya mekanik uyarı yoluyla bütünsel olarak uygulanan bir manuel terapi yöntemi. Terapi topları ile uygulanan bu teknik, bağ dokularınızı çevreleyen koruyucu fasya tabakasında bulunan, stres, fiziksel efor, yaralanma veya dehidrasyonun neden olduğu sınırlı esnekliğe sahip sıkışmış noktaların açılmasına ve tekrar yapılanmasına yardımcı olur. Zamanla eklem hareket açıklığınız artar veya daha rahat hareket etmeye başlayabilirsiniz.

Ben en çok sırt ve boyun bölgesindeki ağrılara yönelik çalışmayı seviyorum. Sırt bölgesinde ağrılarını oluyorsa bu videoyu uygulayabilirsiniz.  

Yoga Wheel

Çok yönlü, yaratıcı ve eğlenceli olması sebebi ile Yoga Çemberi pratiğimde kullanmayı en sevdiğim destek malzemelerden biri. Üzerinde yuvarlanarak kendinize masaj yapabilir, üzerine uzanarak esneyebilir ve daha birçok çeşitli şekilde kullanabilirsiniz!

Tıpkı bir bolster veya bloğun omurgayı desteklemesinin iyi hissettirmesi gibi, yoga çemberi de aynı şeyi yapıyor – ancak buna ek olarak hareket avantajı ve ilham verici çeşitlilikte kullanım seçeneği ile keşif alanını artırıyor ve uygulamanızı çok daha keyifli hale getiriyor.

Hedefinize veya kullanma amacınıza bağlı olarak esneklik, hareketlilik, güç veya denge elde etmek için birçok farklı şekilde kullanabilirsiniz. Yoga pratiğinizi genel olarak derinleştirmenize yardımcı olur.

Yoga Çemberini en çok sabahları omurgama masaj yapmak için ve ters duruşlarda geriye eğilmeler için destek olarak kullanmayı seviyorum. Omurganız boyunca yukarı ve aşağı yuvarlayarak masaj yapabilir veya, omurganızın üst kısmı çemberin üzerindeyken statik bir duruşta kalarak geriye eğilme aralığınızı artırabilirsiniz.

Geriye eğilmelerinizi geliştirmeye ve genel esnekliğinizi artırmaya çalışıyorsanız bu videoya göz atabilirsiniz.

Blok

Yoga blokları kullanılan en yaygın yoga malzemelerinden biri. Ben tüm öğrencilerime mutlaka bir yoga bloğu almalarını öneriyorum.

Özellikle arka bacak kaslarınız – hamstringlerinizin kısa veya gergin ise blok kullanmak birçok pozda çok daha rahat etmenizi ve omurganızı uzatmanızı sağlar. Örneğin; Trikonasana – Üçgen pozunda, ön bacağınızın dışına bir blok yerleştirerek alttaki elinizi bloğun üzerine koyabilir, bloğu en yüksek seviyede en yüksek kullanmaya başlayarak zaman içerisinde orta ve en alçak yüksekliğe getirmeye çalışabilirsiniz. Aynı şekilde Arhda Uttanasana bence blokla uygulanabilecek çok güzel bir poz.

Farklı malzemelerden yapılan çeşitli bloklar bulunuyor; köpük bloklar daha hafif yapıya sahip, mantar ve ahşap bloklar ise daha iyi bir tutuş sağlar ve kol dengelerine girişte destek sağlar.

Ben kendi pratiğimde en çok köpük yoga bloklarını kalp açıcı pozlarda ve mantar blokları kol dengeleri geçişlerini çalışırken kullanmayı seviyorum.

Üst bedeni ve kalçaları açan bir akışla Astavakrasana pozuna doğru çalışmak ve blok desteği ile pozu uygulamak için bu videoya göz atabilirsiniz.

Kullandığım markalardan ve ürünlerden oluşan yoga destek ve terapi malzemeleri listesine buradan göz atabilir ve bu liste üzerinden işinie yarayacağını düşündüklerinizi satın alabilirsiniz.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir