Blog

Hangi Matı Kullanalım?

Yoga

Hangi Matı Kullanalım?

[cmsmasters_row][cmsmasters_column data_width=”1/1″][cmsmasters_text]

Bolca evde vakit geçirdiğimiz bu günlerde kendimizi dinlemeye vakit ayırmak, mümkün olduğunca hareket etmeye çalışmak ve zihnimizi temiz tutmak iyi bir fikir. Hal böyle olunca yogaya ve spora başlayanların sayısı arttı, zaten yapanlar evlerinde devam etmek için ellerinden geleni yapıyor. Bu dönemde en çok aldığım sorulardan biri ‘Hangi matı kullanalım?’ oldu.

Yoganın en güzel yanı da hiçbir araç gerece ihtiyaç duymadan yapılabilmesi ancak  evde ya da stüdyoda, sert bir zemin üzerinde yoga yaparken mat kullanmak hem konforunuzu artırabilir hem de sizi sakatlıklardan koruyabilir. Her ne kadar basit bir malzeme gibi görünse de konforunuz için oldukça önemli, hatta en önemli ekipman.

Tarzınıza uyan bir renk ve desenin ötesinde, yoga matınızın öncelikle sizi pozlarınızda sabit tutması; kolay depolanabilir, taşınabilir olması ve rahat olması gerekir. Ayrıca çevre dostu olması da fena olmaz. 🙂

Pratiğinize, önceliklerinize, yaşam tarzınıza, değerlerinize ve bütçenize uygun mutlu olabileceğiniz bir yoga matı bulmanıza yardımcı olması için bir kılavuz ve öneriler hazırladım.

Yogaya yeni başlamış bir öğrenciyseniz, ihtiyaçlarınızın ne olduğunu tespit edene kadar daha uygun fiyatlı modellere bakarak araştırmanıza başlayabilirsiniz. İlerledikçe kendi isteklerinizle ve vücudunuzdan gelen cevabın etkisiyle seçiminizi değiştirme şansınız var.

Konforunuz için en önemlli konu matınızı kalınlığı

Yoga matınızın kalınlığı en önemli konulardan biri ve matınızın ne kadar rahat olduğu ile doğrudan ilişkili.

Standart bir yoga matı yaklaşık 3mm kalınlığında, en kalını ise yaklaşık 6mm. Bir de kolayca katlanabilen ve hafif, sadece 1,5mm kalınlığında “seyahat yoga matları” var.

Başlangıç aşamasındaysanız, kalınlık seçiminde eklem sağlığınızın korunması için çok ince matlardan; yerle temasınızın kesilmemesi içinse, çok kalın matlardan kaçınmalısınız. Çok ince bir mat Alçak Hamle (Anjeneasana) pozunda dizinizin incinmesine dahi sebep olabilir. Diğer yandan 5 – 6 mm kalın yoga matları zeminle güçlü bir bağlantı hissetmenizi zorlaştırır ve Ağaç Pozu gibi denge pozlarında dengede kalmakta zorlanmanıza sebep olur.

Benim tercihim 3mm bir mat, evdeki pratiklerinizde rahatlıkla size yeterli desteği verecektir.

Neden Ekolojik ve doğal malzemelerden üretilmiş bir mat tercih edilmeli?

Yoga matınızın yapıldığı malzeme dokusunu, kayganlığını, çevre dostluğunu, yumuşaklığını, ve zamanla ne kadar aşınacağını belirler.

Yoga pratiğini yaparken konforumuz ve rahatlığımız elbette çok önemli. Ancak bir o kadar da önemli olan şey kullandığımız ürünlerin doğaya ne kadar saygılı olduğu. ‘Ahimsa’ yani şiddetsizlik, yoga felsefesindeki en önemli noktalardan biri. Ayrıca COVID-19 nedeni ile yaşadığımız bu süreç sanıyorum hepimizi seçimlerimizi tekrar gözden geçirmeye davet etti. Bu yüzden aldığımız ürünlere bir de bu gözden bakarak seçimimizi ekolojik olanlardan yana kullanmak büyük önem taşıyor.

Çoğu standart yoga matı, vinil olarak bilinen PVC’den yapılıyor. Daha yeni, daha çevre dostu seçenekler arasında doğal ve geri dönüştürülmüş kauçuk, jüt ve organik pamuk veya doğal pamuk bulunuyor. (bu da kumaşın üretim sırasında sentetik yüzeylerle işlem görmediği anlamına geliyor).

Dokusunu deneyerek test edin

Yoga matınızın dokusu da en az malzemesi kadar önemli çünkü ne kadar tutuş sağladığını belirler. Aynı zamanda matın dokusu mat üzerinde nasıl hissettiğinizi etkilediğinden genel konforunuzu da etkiler.

Hangi dokuda bir mat kullanacağınız ise tamamen size kalmış. Pütürlü, girintili çıkıntılı, çizgili matlardan hangisiyle rahat edebildiğinizi ancak deneyerek görebilirsiniz.

Hafif yükseltilmiş pürüzlü dokuların sağladığı ilave kavrama özelliği, hareketlerinizi kolaylaştırır. Ayrıca bu matlarla kaymadan, hareketlerinizi daha konforlu bir şekilde yapma şansı yakalarsınız. Ancak bu kişiden kişiye değişebiliyor. Öneğin 108 Güneşe Selam atölye çalışmasını gerçekleştirdiğim stüdyoda pütürlü yüzeye sahip matlar vardı, ben çok rahat ettim ve hiç kaymadım ancak dizi çok acıyan hatta kanayan öğrencilerim oldu.

Herkesin ihtiyacı farklı. Hangi matı kullanırsanız kullanın, önemli olan onun üzerindeyken ne hissettiğiniz.

Tasarım ve renk seçimi

Kendinizi motive etmek için sizi her gün davet edecek, karakterinize uygun renkte ve desende bir mat seçmeniz işleri kolaylaştırabilir.

Bazı matlarda düzgün hizalama yapmanıza yardımcı olacak çizgi ve işaretler bile var. Başlangıç için güzel bir destek sağlıyor.

Günümüzün en önemli konusu; temizlik ve dezenfekte

Ben yoga matımı her pratikten sonra temizliyorum. Mat temizlemek için özel olarak hazırlanmış yoga matı temizleme solüsyonlarını kullanabilirsiniz veya sprey şişesinin yarısını su, yarısını sirke ile doldurup içine çay ağacı, lavanta ve portakal yağı ekleyerek kendi karışımızını yapabilirsiniz. Ben ikisi için de Homemade Aromaterapi ürünlerini kullanıyorum.

Artık hazırlsın ve başlayabilirsin!

Namaste!

Deniz Orbay.

 

Benim seçimlerin için bu listeye göz atmayı unutma!

1. Life Form – Yoga Zero – 1.064TL

2. Roru – Yin Yoga Shop – 459TL

3. Roru –  Yin Yoga Shop – 255TL

4. Domyos – Dechatlon – 280TL

5. Domyos – Dechatlon – 280TL

 

[/cmsmasters_text][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row]

Yorumlar (3)

  1. Thanx for a very interesting web site. Where else could I get that type of information written in such a perfect approach? I have a mission that I am just now working on, and I have been at the look out for such info. Gennie Flory Landa

  2. I like the helpful info you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here regularly. I am quite sure I will learn many new stuff right here! Good luck for the next!| Allyce Ashley Renard

  3. […] çok daha verimli ve keyifli hale getirecektir. Mat seçiminde yardımcı olması için ‘Hangi Matı Alalım?’ yazıma ve bu listeye bakabilirsiniz. Bunun yanı sıra yoga destek malzemeleri bazı pozları […]

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir