Hayatımı Değiştiren Deneyim: Yoga Eğitmenlik Eğitimi

Hayatımı Değiştiren Deneyim: Yoga Eğitmenlik Eğitimi

Üniversite yıllarında veya zaman zaman spor salonunda yoga yapıyordum ama daha derin ilgim Eylül 2013’de Santral İstanbul’da düzenlenen Mind&Body Festivali sırasında katıldığım Konstantinos Charantiniotis’in* akış dersi sonrasında başladı.

Dersin konusu ‘transformation’ (değişim) ve Kali Shakti (zaman, ölüm ve ölüm tanrıçası) idi ve ilk kez yoga yaparken fiziksel hareketlerin zihinsel ve ruhsal bağlantısını keşfettim ve bu tanrıçalar, semboller dünyası bende merak uyandırdı. Bu ders sonrasında yogayı fiziksel bir aktivitenin daha ötesinde yapmak istediğime ve felsefesini de öğrenmeye karar verdim.

*Kendisi Yunanlı efsane bir yoga hocasıdır.

Bunun üzerine stüdyoları araştırdım, Cihangir Yoga’yı seçtim ve pratik yapmaya başladım. ‘Neden?’ derseniz, bence yoga stüdyosundansa hoca seçimi çok daha önemli ve Chris Chavez bana daha çok yoga yapmak ve hatta eğitmenlik almak konusunda çok ilham verdi diyebilirim. Bunun en büyük nedeni ise aslında yoga yapmak ve hatta yoga eğitmeni olmak için ayrı bir kişiliğe bürünmeye gerek olmadığını bana göstermesi.

Geçtiğimiz sene Nisan ayında Paris’te ilk maratonumu koştuktan hemen sonraki haftasonu eğitime başladım, ve söylemeliyim ki inanılmaz yoğun, fiziksel ve zihinsel olarak çok yorucu ve zorlayıcı bir dönemdi.

Bugün Mayıs 2016 itibari ile 200 saatlik Chris Chavez yoga eğitmenlik eğitimini tamamlamış bulunuyorum. Hiç kolay değildi ama her zor işi tamamladığımda hissettiğim gibi her ama her anına değerdi. Sonunda bittiğine üzülerek ve gözlerim yaşlı eğitimi tamamladım.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Eğitim bir sene sürüyor; bunun nedini bunu sıkıştırılmış bir program veya kestirme bir yol olmaması. Geyik geliyor böyle şeyler demek biraz ama gerçekten baştan sona bir yolculuk. Bir sene boyunca bu zamanı ayırmak, kararlılığı ve motivasyonu göstermek çok zorlayıcı. Hem fiziksel, hem zihinsel olarak. Zaten öğrenme, değişim ve gelişim de bu zorlandığınız noktada başlıyor.

Bu hayatta her insanın istediğini başarabileceğini düşünüyorum; ne istediğini bilmek, yeterince istemek ve bu uğurda gerekli çabayı göstermek kaydı ile.

Hayatımda iki üç sene öncesine baktığımda ‘Hayatta yapamam’ dediğim ama içten içe çok istediğim şeyler vardı; bir çoğunu başardım, bazıları için adım attım ve kalanlarını da zamanı geldiğinde gerçekleştireceğime inanıyorum. Yoga eğitimenlik eğitimi almak de bu isteklerimden biriydi. Benim için ‘life-changing’ (Çok severim bu kelimeyi – hayat değiştiren – daha doğrusu beni değiştiren) diyebileceğim bu inanılmaz deneyim ve yolculuk için, en önemlisi de yogaya başlamam ve bu noktalara gelmemde bana ilham verdiği için Chris Chavez’e çok teşekkür ediyorum. Ve her geç kaldığımda (yani neredeyse her zaman) bana yer tutan partnerim Barış Tonguç’a da ayrıca teşekkür ediyorum.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

4-5 sene önce okuduğum kitapların altını çizerken şimdi kendi öğretilerimi çıkarabilecek seviyeye geldim:) Neler öğrendim bu bir senede notlarımdan çıkarttığım öğretilerimi düzenledim. Bunlar tabii ki söylemesi kolay, yapması zor ama işte bu yüzden yoga var. Sık sık bunları düşünerek yoga yaptığınızda inanın bana uygulaması çok daha kolay oluyor.

KÜÇÜK YOGİ’NİN YOGA ÖĞRETİLERİ

You choose how you feel; choose wisely. Start each day with a beautiful smile and a graceful heart. Nasıl hissettiğini kendin seçersin; seçimini iyi yap. Her güne büyük bir gülümseme ve açık bir kalple başla.

There are no good or bad experiences; there are just experiences and what you learn from them. Be mindful and aware. Hayatta iyi veya kötü deneyim yoktur; sadece deneyimler vardır ve bundan ne öğrendiğin. Dikkat et ve farkında ol.

Intention, the level of heart behind the action is the key. Do the things you love. Do the things with love. Davranışın ne olduğundan çok arkasındaki niyet önemli. Sevdiğin şeyleri yap. Yaptığın şeyleri sevgiyle yap.

Always trust your intincts, if something is right or wrong you will just feel it. Her zaman içgüdülerine güven, birşey doğru veya yanlışsa sadece hissetmen yeterli.

When in doubt always ask ‘Does it serve me? Does it worth it?’ Kararsız kaldığında kendine şunu sor: ‘Bana hizmet ediyor mu? Bunu yapmaya değer mi?’

Good things take time and effort. If you think its worth, make the effort. İyi şeyler zaman ve çaba ister. Eğer yapmaya değer ise gerekli gayreti göster.

The most valuable thing that you can give someone is your time. Birine verebileceğin en değerli şey zamanındır.

You need to take the challenge in order to change, transform and grow. Değişmek, gelişmek ve büyümek için bazı zorlukları göze alman gerekir.

Transformation is repetition plus time, be patient. Değişim tekrar ve zamanla meydana gelir, sabırlı ol.

You need to leave where you are in order to transform. Değişim için bulunduğun yeri bırakman gerekir.

Change is painful. Deal with it. Değişim acı verir, başa çıkmayı öğren.

Sometimes you have to struggle. Just be patient and practice. Bazen çabalaman, uğraşman ve savaşman gerekir. Sadece sabırlı ol ve çalışmaya devam et.

When you struggle; surrender and be open. Go to your true-self and know your truth. Act and be open to the results. Zorlandığında kalbini aç ve teslim ol. Özüne git, gerçekliğini ve doğrunu bul. Harekete geç ve sonuçlarına karşı açık ol.

Everything is temporary; good or bad, don’t be attached to anything too much. Herşey geçicidir, ne iyiye ne de kötüye fazla bağlanma.

Thats why you, your truth and your true self is the most important of all. Be centered and connected. Bu nedenle sadece sen, gerçekliğin ve özün en önemli olan. Merkezini bul, dengeli ol ve bağlı kal.

Namaste.

Deniz Orbay.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Leave a Reply

Your email address will not be published.