Yogaya Başlamak İsteyenlere Öneriler

Yogaya Başlamak İsteyenlere Öneriler

Son zamanlarda çok karşılaştığım bir soru: ‘Yogaya başlamak istiyorum ama nasıl?’

Öncelikle yoga yapmak isteyen insan sayısının artması gerçekten çok güzel çünkü önce de yazdığım gibi daha çok insan yoga yaparsa insanların daha mutlu, dünyanın daha iyi bir yer olacağını düşünüyorum.

Gelelim ‘Nasıl?’ sorusuna, cevabı çok basit; sadece yapmaya başlamanız gerekiyor! 🙂

İlk olarak tabii ki seçeceğiniz stüdyonun işinize veya evinize yakın olması çok önemli. İkincisi stüdyo kadar pratik yapmayı seçeceğiniz hocalar da bu süreçte çok etkili. Benim sevdiğim, beğendiğim ve önerebileceğim hocalar var tabii ama bence bu çok kişisel. Ses tonu, öğretme ve anlatma şekli hoşunuza gitmeli ve size ilham vermeli. Bunu da deneyerek anlayabilirsiniz. Tüm stüdyoların bir aylık deneme üyelikleri var; hem hocaları, hem de seçtiğiniz stüdyoyu deneyimlemek için bence güzel bir fırsat.

Tabii bir de birçok yoga çeşidi var. Ben genel olarak hareketli ve enerjisi yüksek yani ‘yang’ dersleri seviyorum. Halbuki vücut biraz dinlenmek, durmak ve denge kurmak için ‘yin’ derslerine ve pratiklerine de ihtiyaç duyuyor.

Burada kısa bir parantez açmak gerekirse Doğu felsefelerine göre Yin dişil ve alıcı, Yang ise erkek ve aktif enerjileri temsil ediyor ve evrendeki tüm enerjinin bu iki güçten meydana geldiğine inanılıyor. Ying – Yang karşıtlığı değil, birliği ve dengeyi temsil ediyor. Somut örnek vermek gerekirse İstanbul yang bir şehir ve bu nedenle çoğu zaman dengemizi kurmak için uzaklaşmaya, kaçmaya ve sakinliğe ihtiyaç duyuyoruz.

Benim en çok tercih ettiğim yoga çeşitleri; Vinyasa ve Hatha Yoga.

Vinyasa kelimesi Sanskritçe’de ‘özel bir şekilde yerleştirmek’ anlamına geliyor. Vinyasa Yoga’da farklı asanalar (duruşlar) nefes eşliğinde bir akış halinde uygulanıyor. Her nefes alındığında bir pozdan, her nefes verilişinde de başka bir poza geçiliyor. Nefes akışı ile yapılan bir güneşe selam serisi bir Vinyasa pratiği mesela. Hatha Yoga ise dengeleyici oluşuyla bilinen bir yoga türü. Zıt enerji kütleleri; yani güneş ve ay, eril ve dişil ikilikler gibi, temel asanalar, yani yoga pozları, nefes teknikleri ve rahatlama içeren akışlar ile dengeleniyor. Başlangıç için güzel bir pratik.

Bu yazdan beri Kundalini, Qi Gong, Meditasyon ve Çakra Uygulamaları gibi pratikler de deneyimledim ve bu enerji çalışmaları çok ilgimi çekti.

Kundalini Yoga, adını omurganın en alt kısmında bulunan ve ‘kundalini’ olarak adlandırılan enerjiden alıyor. Buna Qi Gong’da pratiğinde ‘Qi’ enerjisi deniyor. Bu pratiklerde kundalini, qi enerjisinin çakralar üzerinden yükseltilmesiyle arınma amaçlanıyor. Zihin, beden ve duyular üzerinde bir bütün olarak çalışma yapılıyor. Fiziksel egzersizlerin yanı sıra, spiritüel bir deneyim yaşamak isterseniz mutlaka enerji çalışmaları ve meditasyon da denemenizi öneririm.

img_1119

y11

Bir aylık deneme süresinde farklı çeşitleri de deneme şansınız olacak. Bence hepsini deneyip seçmekte fayda var. Bir tanesini seçmek zorunda da değilsiniz birkaç farklı çeşit de pratik yapabilirsiniz. Birini sevseniz de aslında diğerine de ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz, bunu zamanla anlayacaksınız.

Burada önemli olan hangi çeşit yogayı seçiyorsanız seçin 1. seviyeden başlamanız. Fiziksel olarak daha ağır dersleri çıkarabilme kapasiteniz ve kuvvetiniz olabilir ancak temeli ve duruşları öğrenmeden ortadan başlamak hem sakatlıklara, hem de yanlış öğrenmenize sebep olacaktır. Bu da sonrasında ilerlemenize ve gelişmenize engel bile olabilir. Bu nedenle belki kuvvetiniz olduğundan süre azalabilir ancak en az 6 ay bir seviyede kalarak ilerlemek daha doğru ve anlamlı.

yogs6

Son olarak yoga matta bitmiyor, fiziksel aktivitenin çok ötesinde bir felsefe ve yaşam biçimi.

Bence yoganın amacını en iyi tanımlayan cümle ‘kendi olabileceğinizin en iyisi olmak’ (to be your best self). Hergün sürekli uygulayabildiğimi söyleyemesem de üzerinde çalışıyorum. Zamanla da daha çok pratik yapmak, daha çok öğrenmek ve aktarmak istiyorum. Hemen değişmeyi beklemeyin, yapıyorsun da ne oldu demeyin bu gerçekten bir süreç ve yolculuk. Başlayın siz bakalım neler oluyor. 🙂

Benim eğitmenlik macerama katılmak isterseniz 10 Ekim’den itibaren Cihangir Yoga’nın Cihangir şubesinde staj derslerime başlıyor olacağım!

Daha çok hissetmeniz ve olabileceğinizin en iyisi olabilmeniz dileğiyle,

Deniz Orbay.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Katılmak isterseniz ders programım:

Pazartesi, 21:30

Cihangir Yoga, Meclisi Mebusan Yokuşu No: 15, Kat 4 Cihangir, Beyoğlu (Namık Kemal İlköğretim Okulu karşısı)

Salı, 19:30

Yoga Vakfı, Halaskargazi Caddesi, Şen Palas Ap., No:146 Kat:6, Şişli

Mail (dnzorbay@gmail.com) veya instagram üzerinden dm ile bilgi alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.