Blog

Meghan Currie: Var Olmanın Görkemi

Yoga

Meghan Currie: Var Olmanın Görkemi

Majesty of Being yani ‘Var Olmanın Görkemi’ atölyesi için 3 gün boyunca Cihangir Yoga’daydık ve tam anlamı ile var oluşumuzun ve tüm hücrelerimizin tadına vardık. Benim için pratiğimde yeni bir sayfa açan ve hareket etme şeklimi değiştiren bir deneyimdi.

Meghan Currie şimdiye kadar gördüğüm hem kendisi, hem de doğa ile bir bütün olabilen nadir insanlardan; akışkan, derin ve büyüleyici. Onu hareket ederken izlemek hipnotize edici. 3 gün boyunca yaklaşık 40 kişilik bir kadın grubu olarak kendisini izlerken büyüledik.

Doğadan aldığı ilham ve bunu pratiğine yansıtma biçimi ben en çok etkileyen yanı oldu. Aslında belki bugüne kadar 100’lerce kez yapmış olduğum hareketlerden oluşan seriler olmasına rağmen bambaşka bir deneyim yaşadım.

Tamamen deneyimleme ve konfor alanının dışına çıkmak üzerine çalışmalar yaptık. Her poza farklı bir şekilde girmek, deneyler yapmak ve iç sesimi derinlemesine dinleyebilmek çok iyi hoşuma gitti.

Her gün farklı bir modül ve farkındalıktı ve sonunda hepsi örülüp muhteşem bir akışa dönüştü.

İlk gün yaptığımız çalışma temeller üzerineydi; eller ve ayakları yere koyarkenki farkındalık ve omurganın dalgalanan hareketi. İnanın bu bile inanılmaz bir değişim sağlıyor çünkü herşey aslında temelden başlıyor. Ellerimi yere basmak yerine yeri ellerime çekmek, havaya tutunmak, her harekette nefesimi hücrelerimde hissederek omurgamı açıp hiç derinleşmediğim kadar pozların içerisine girmek, arka bedenimle bağ kurmak ve pratik yaparken içerisinde kaybolmak dönüştürücü bir deneyim oldu. Meghan’ın tanımladığı gibi gerçekten yaşam enerjisini içime çeken bir kanal gibi hissettim!

İkinci gün çok değişik bir meditasyon yaptık. Odada henüz tanışmadığımız birini seçip karşılıklı gözlerimizin içerisine bakarak yaklaşık yarım saat oturduk. Bir insanın gözlerinin içerisine bakmak genelde zor ve bu hiç tanımadığın biri ise bu çalışma tabii ki çok daha rahatsız edici. İlk başta çok zor ve yorucuydu. Tek istediğim bir saniyelik de olsa bir an başka tarafa bakıp gözlerimi ve zihnimi dinlendirip tekrar dönmekti. Bu şekilde meditasyon yapıp içe dönmek çok zorlayıcı. Yüzümün, özellikle dudaklarımın büzüştüğünü hissettim, hafif gergin ama gülümseyerek yumuşatmaya çalışıyordum. Çalışma sırasında bir ara gözlerimizi kapatıp meditasyon yaptık, geriye yaslanıp arka bedenimiz ve geçmişimiz ile bağ kurduk. Gözlerimizi açtığımızda sanki karşılıklı daha rahttık ve alamızdaki alan açılmış ve yumuşamıştı. Bu tarz konfor alanına çıkabildiğin çalışmalar benim için gerçekten çok büyük bir dönüşüm ve gelişim sağlıyor. Bunun sonrasında da arka bedeni hissederek ve bu farkındalığı pratiğe taşıdığımız bir çalışma yaptık. Öğleden sonra ise Yin Yoga’da yine katman katman derinlere indik.

Son gün neredeyse 3,5 saat tüm bu modülleri bir araya getirdiğimiz harika bir akıştı. Müzik seçimleri, Meghan’ın tatlılığı ve inanılmaz bir enerji ile kendimizden geçtik.

Yoga benim için hissetmek, hislerimle bağ kurmak. Tam da bunu çok net yapabilmeye başladığım bir dönemde bu atölyede böylesine derinleşmek benim için harikaydı. Hem kuvvet, hem derinlik, hem de açıklık anlamında 3 gün içerisinde geçirdiğim dönüşüme inanamadım.

Meghan’ın kedisinden bu deneyimi okumak isterseniz de kendi bloğunu buraya bırakıyorum.

Kalbinize ve ruhunuza dokunan insanları ve pratikleri takip etmeniz ve dönüşümün keyfine varmanız dileği ile.

Deniz Orbay.

Meghan’dan bana ilham veren sözler:

– Everything in this world is two types; man made and spirit made, mystical.

– Being rich is who we are. It is actually exactly who we are, as we are our essence and all of our little quirks and quarks and aspects that are part of us.

– We are here to experiment, we are not here to be perfect. Through experimentation we discover the best things.

– Be perfectly imperfect.

– Insecurities are what we can learn from.

– Power, runs through everything, you can’t keep it. It contains such a creative force when you let is start to move or when it begins to move it will move you. And it will move you in directions maybe that you are not used to moving; it will take you across the world, it will move your body in a different way.

– I don’t know what I am capable of.

– The essence of the word love for me is to hold space for all the differences. Just holding space with my being, just allowing whatever it is to express. And my greatest inspiration is mother earth.

– The action of resistence is can be quite great effort. It is not always a conscious effort. Ther is so much resistence that you may have, that you may not even know that you are having beacuse it is happening in a more subconscious aspects.

– When we get really still and we go into this place of allowing, and allowing gravitiy to take us, and allowing ourselves to sink then naturally you start to sink into these deeper states of consciousness that allows then for some of the backbrowns resistences and tensions.

– Every flickering moment of our lives I believe is a stepping stone, is a necessary step, like a brick building this masterpiece.

– The Journey, it means not being present, it means not being perfect, it means falling on your face, it means not being happy.

– Let yourself to be human.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir