Yogilik Yolunda 5 Kitap

Yogilik Yolunda 5 Kitap

Yoga pratiğini düzenli hale getirdiniz, bedeniniz, biraz da zihninizdeki etkisini hissetmeye başladınız ve ‘Biraz daha öğreneyim, tam neymiş bunun felsefesi?’ diyorsanız yogi olma yolunda ilk büyük adımı attınız demektir. Hoşgeldiniz!

Yoga yolunda ilerleyen hem pratiğini, hem farkındalığını artırmak isteyen ve biraz da felsefesini merak eden her seviyeden yoginin okuması gereken kitap önerileri için kendi sevdiklerim ve bazı kült klasiklerden karma bir liste yaptım.

1) Bhagavad Gita

Bhagavad Gita, eski Hindistan‘ın en büyük destanı Mahabharata‘nın en önemli bölümüdür.

Mutlaka yoga eğitmenlik eğitimi okuma kitapları listesinde yer alan bir kitaptır. Gita, Mahatma Gandhi’nin baş ucu kitaplarından ve doğu bilgeliğinin en başta gelen kaynaklarından biridir, yani bir nevi Hintliler’in kutsal kitabı diyebiliriz.

Gandhi’nin bu kitapla ilgili şunu demiş: ‘Sıkıntılı günlerde, hiçbir yerde ışık görmediğim karanlıkta çaresiz kaldığım zamanlarda Bhagavad Gita’ya başvururum… Başımdan geçen bunca acı olay, içimde derin yaralar açmamışsa, silinmez izler bırakmamışsa, bunu Bhagavad Gita’ya borçluyum.’

Bhagavad Gita, savaşa gitmek üzere doğaüstü yetenekli bir savaşçı olan Arjuna ve öğretmeni Krişna arasındaki bir konuşmadır. Hikaye kendini aile yakınlarına karşı savaşmak zorunda bulan, kafası çelişkilerle dolu Arjuna’nın kederi ve çaresizliği ile başlar Arjuna’ya her türlü manevi ve maddi tavsiyeyi verirken Krishna, karmayı, benliği, Yüce Ben’i, yoga’nın amacını, kendimiz ve maddi bedenimiz arasındaki farkı, çevremizin bilincimizi nasıl etkilediğini ve hayatın mükemmelliğine ulaşma yollarını anlatır.

Gita’nın öğretisi yaşam içerisinde sürekli mücadele eden, tatminsizlik çeken, fazlasıyla endişeli ve düşüncelerin karmaşasına, çelişkilere düşmüş zihinlere hitap eder, yani hepimize! Çabanın ve teslimiyetin bir aradalığını, karşılıksız ve beklentisiz hizmet ile eylemlerde bulunmanın gücünü ve dolayısıyla özgürlüğün ve hakikatin ne demek olduğu konusunda aydınlatıcı bir kitap. Okurken kaleminizi hazır edin!

2) Yoga Sutra, Patanjali

Yoga Surta’lar yoga üzerinde yaygın olarak yetkili metin olarak kabul edilir ve yoga’nın sekiz basamağını (Yama, Niyama, Asana, Pranayama, Pratyahara, Dharana, Dhyana ve Samadhi) özetler. 

Yaklaşık olarak bin yedi yüz yıl önce yaşadığına inanılan Patanjali, o döneme kadar sözlü olarak aktarılan yoga anlayışını sutra adı verilen metinlere döken kişi veya varlıktır.

Sutra’lar 4 bölüme ayırmıştır; ilk bölümün adı Pada Samadhi‘dir. Felsefi metinlerde genellikle nihai yol başta ortaya konur ve bu takip eden bölümlerde de, bu yolculuktaki yolumuz için daha uyarlanabilir ve uygulanabilir yollar anlatılır. İlk 16 Sutra, onları takip eden diğer 180 Sutra’ya anlam kazandırır. 

Sanskrit dilinde yazılmış olsa da, pek çok çeviri ve yorumu mevcut. Godfrey Devereux, BKS Iyengar gibi üstadların yorumlarını kattıkları çeviriler edinilebilir.

3) Light on Yoga, BKS Iyengar

Light On Yoga her yoga pozunu adım adım açıklar; nefes tekniklerini, yoga felsefesini ve maneviyatını hem yogaya yeni başlayanlara, hem de deneyimli yoga eğitmenlerine öğreterek haftalık gelişim planıyla ve fotoğraflarla birlikte sunar.

Dünyanın en etkili ve saygın yoga eğitmenlerinden ve yogayı Batı ile tanıştıran kişi olarak bilinen BKS Iyengar birçok kitaba imzasını atmış, yoga dünyasının en tanınan ve en çok kullanılan rehber kitabı Light on Yoga’yı yazarak kendisini tarihe geçirmiştir.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Iyengar, asanaların (pozların) bir ağacın dalları olduğunu söyler ve asanaları yaparken bedenle zihin, zihinle ruh arasındaki ikiliklerin silinmesi için asanaların içtenlik ve dikkatle yaşanmasını tavsiye eder. Yoga’nın asıl amaçlarından biri, bedeni güçlendirerek kişiyi pranayamaya (yaşam enerjisi, nefes) hazırlamaktır.

Iyengar’ın bu klasik yoga el kitabı, yoga felsefesi, bandha’lar (kilitler), kriya’lar (eylemler), pranayama (nefes çalışmaları) ve her bir asana (poz) için adım adım rehberlik üzerine kapsamlı ve ayrıntılı bir kitaptır.

4) Siddharta, Hermann Hesse

Budizm’in temel felsefesi, insanın arayışı ve yolculuğunu anlatan en güzel kitaplardan biri.

SiddharthaBrahman bir topluluğun, doğduğu günden beri her alanda başarılı, tüm öğretmenlerinin ve tabii ki babasının gözdesi ve de bu topluluğun prensi olan bir delikanlıdır. Gördüğü ve öğrendiği meditasyonlar, öğretileri ve kavramlar kendisine bir türlü yeterli gelmemektedir. Hep aklında ve ruhunda bir eksiklik ve boşluk hissetmektedir. Delikanlılık çağında yaşamın anlamını sorgular, hayatın sırrına erişmek için en yakın dostu Govinda ile birlikte evini terk eder ve yollara düşer.

Budizm’e kurtuluşa giden bir yol olarak bakan ve inanan milyonlarca kişiyi anlamanın en akılda kalıcı yolu.

5) The Buddha Walks into the Office: A Guide to Livelihood for a New Generation, Rodlo Rinzler

Kitabın çok hoşuma giden ve beni gülümseten arka kapak yazısının ilk paragrafını buraya bırakıyorum.

‘Does is ever seem that a lot of the people you work with are, well, jerks? This book is about how not to let work turn you into one of them. Apply the simple Buddhist teachings and practices Lodro Rinzler provides here to whatever you do for a living, and you’ll not only avoid jerk-hood, but you’ll be setting out on the path toward making your livelihood an expression of your inherent wisdom, honesty, and compassion.‘

Kitap basit Budist öğreti ve pratiklerini her ne yapıyorsanız, iş hayatınıza uygulamanız ve kendinize ego savaşlarından uzak, huzurlu ve mutlu bir ortam yaratabilmenizi amaçlıyor. Zor ama denemeye değer 

Kitapların çoğuna bu linkten erişebilirsiniz. Buddha Walks Into the Office Türkiye’de yok, Amazon’dan sipariş etmek gerekiyor. Diğer kitaplarında orjinallerini isterseniz aynı şekilde sipariş etmek daha iyi.

Daha çok okuduğunuz, daha çok soru sorduğunuz ve daha yakından dinlediğiniz günler dilerim.

Deniz Orbay.

Leave a Reply

Your email address will not be published.