Yoga ile Hayatım Nasıl Değişti?

Yoga ile Hayatım Nasıl Değişti?

Hayatımı yogaya adamaya karar verdiğimden beri sık sık şu soru geliyor: ‘Yoga hayatını nasıl değiştirdi?’

Yoga uygulayan hemen hemen herkes onun dönüştürücü gücünden bir şekilde etkileniyor. Belki sadece vücudunuzda daha iyi hissediyorsunuz, belki de hayatınızda, ilişkilerinizde ve dünya görüşünüzde daha derin değişiklikler yaşıyorsunuz. Bu değişiklikler genellikle zaman içinde, ince ve organik bir sürecin parçası olarak gerçekleştiğinden, yoganın ‘daha iyi bir yaşam’ sürmemize nasıl  yardımcı olduğunu tam olarak anlatmak zor olabiliyor. 

Yoga dünya görüşümde çok köklü değişiklikler yarattı diyemem ancak kesinlikle vücudumda daha iyi hissetmemi sağladı, öz benliğim ile bağımı güçlendirdi, daha dengeli ve değerlerimle hizalı hissettiğim bir hayat yaşamamı sağladı. 

Bedenimde daha rahat ve güvende hissetmeye başladım. 

Öncelikle çoğu insanda olduğu gibi yoga benim de fiziksel bedenimle daha derin bağ kurmamı sağladı. Küçüklüğümden beri spor yapan insan olarak yoga’ya ilk başladığımda bedenimi, beden fonksiyonlarımı ve hatta organlarımı bile ne kadar az tanıdığımı farketmiştim ve şaşırmıştım. Bedenlerimiz sayesinde bu dünyayı algılıyor ve hayatı deneyimliyoruz ama hızla akan hayat ve ulaşmamız gereken hedefler için koşuştururken içerisinde yaşadığımız bedeni unutuyor, ihtiyaçlarını dinlemiyor ve kendimizle olan bağlantıyı kaybediyoruz. Birçok sakatlık ve hastalığın sebebi aslında bu; kendimizle olan diyaloğumuzun zayıflığı.

Yoga hayatımdaki uyumu ve kendimle olan bağlantıyı bulmamı sağladı. Fiziksel bir deneyim olarak başladı ve varlığımın diğer yönlerine doğru genişledi. Bu hissi ilk farkettiğim günden beri yoga yapıyorum ve yoga 8 yıldır hayatımın vazgeçilmez bir parçası. 

Yoga sayesinde önce vücudumda ve sonra zihnimde olup bitenleri nasıl fark edeceğimi ve olabileceğimin en iyisi olmak için bunu kişisel ihtiyaçlarıma nasıl çevireceğimi öğrendim. Bunun yanı sıra tabii ki daha esnek ve güçlü bir bedene sahip olmak hayat kalitemi ve hayattan aldığım keyfi arttırdı. 

Kendimle yüzleşmemi sağladı.

Yoga dışarıdan çok huzurlu görünüyor olabilir, ama pratiğiniz sırasında kendinizle yüzleşmeye başladığınızda hep hoş duygularla karşınıza çıkmıyor. Ne kadar çok pratik yaparsanız, kendinizle o kadar çok yüzleşmek zorunda kalıyorsunuz ve ancak o zaman hayatınızı daha iyi etkileyecek önemli değişiklikler yapabiliyorsunuz.

Ne kadar istikrarlı ve düzenli yoga yaparsanız, hayatınızdaki etkilerini o kadar güçlü görüyorsunuz. Size tavsiyem yogaya başlamadan önce yoga felsefesini araştırmanız ve yogadaki hareketleri bedeninize uyguladığınız gibi felsefesini de hayatınıza uygulamanız.

Zaman içerisinde geliştirdiğim, benim için sağlıksız olabilecek kalıpları değiştirmeme yardımcı oldu. Olanla (kendime işkence etmeden) kalabilmeyi öğretti. Olanları olduğum gibi değil, oldukları gibi görmeye başladım. Zorlandığım sıkıştığım ve kendimden uzaklaştığım zamanlar merkezime dönmem ve tekrar dengemi bulmam için bana rehber oldu. İnandığım yolda tüm zorluklara, içten ve dıştan gelen dirençlere rağmen yürümemi sağladı. En önemlisi de birşeyleri değiştirmek istediğim zaman kendimden başlamam gerektiğini gösterdi. 

Kendi içimde hizalanmamı sağladı.

Düşündüğüm, konuştuğum ve yaptığım eylem birbiri ile örtüşüyor mu daha fazla düşünmeye başladım. Seçimlerimi daha çok sorgulamaya başladım. Yaptığımız herşey bizi yansıtıyor. Eylemlerimiz kim olduğumuz yansıması, o yüzden düşünceden ve sözlerden çok eylemlere önem veriyorum ve tüm eylemlerimin inandığım değerlerin bir yansıması olmasına dikkat ediyorum. 

Kariyerimi iyi bir pozisyonda, düzenli ve iyi bir gelir elde ediyorken bırakmam ve farklı bir yol seçmem, İstanbul Emirgan’da güzel ve ferah bir evde iyi bir hayat yaşarken kalkıp Datça’ya taşınmam, bunların hepsi tekrar hizalanmak için aldığım kararlar.

Bana hizmet etmeyen şeyleri bırakmamı sağladı.

İstediğimiz şeyleri elde edebilmek, gelişmek, büyümek ve dönüşmek için bize hizmet etmeyenleri bırakmamız gerekiyor. Bu en zor şeylerden biri çünkü basit bir eşyaya bile çok rahatlıkla bağlanabiliyoruz. 

Aslında herşey evde kendi pratiğimi yapabilmek için alan açmak istemem ile başladı. Önce kullanmadığım mobilya ve eşyaları bir uygulama üzerinden satmaya başladım. Bu bende inanılmaz bir rahatlama, ferahlık ve hafiflik hissi yarattı. Yeni düzenlediğim alanda hem kendi pratiklerimi yapmaya hem de ders vermeye başladım. Daha doğrusu insanlar arayıp benden özel ders vermem için talepte bulunmaya başladı!

Hayatımızda o kadar çok şey tutuyoruz ki; bize ait bile olmayan düşünceler, hisler, bağlandığımız eşyalar, yürümeyen ilişkiler vb. Ancak bunları bırkatığımızda, zamanımızı ve enerjimizi önceliğimiz olan eylemlere, insanlara ve ilişkilere odakladığımızda hayatımız değerlerimizle aynı yönde ilerlemeye başlıyor. Yani neye odaklanırsak o büyüyor, bize hizmet ediyor veya zarar veriyor. 

Çevreme karşı farkındalığımı arttırdı. 

Kendimizin farkında olmak ve sadece kendimize özen göstermek yeterli değil çünkü çok daha büyük bir bütünün parçasıyız. 

Doğa ve onunla bağlantım hayatımda daha büyük bir rol oynamaya başladı. Ancak kendimizden daha büyük bir şeyin parçası olduğumuzu anladığımızda gerçekten dönüşebiliyoruz.

Doğa sevgimi düşünce ve sözlerden öteye taşımaya başladım ve eyleme geçtim. Çöplerimizi ve plastik kullanımımızı azaltmaya, geri dönüşüme özen göstermeye başladık ve tüm yaptıklarımız belki ilham olur diye paylaşmaya çalışıyorum. 

Tüm bunların yanında kurumsal hayatı bırkatım, yoga eğitmenliği yapmaya başladım, aileme ve sevdiklerime bolca vakit ayırabilmeye başladım, sonunda sorun yaşasak da çözmek için çaba gösterdiğimiz bir ilişkim var, Datça’ya taşındık ve Dünya tatlısı bir kedi sahiplendik.

Tutkumu benimsemek ve paylaşmak, bana sürekli farkındalığımı geliştirdiğim bir kariyer sağladığı için minnettarım. Bir eğitmen olarak, bu yolculuğun en sevdiğim yanı, öğrencilerimi kendileri ile bağlantı ve yaşamlarında uyuma doğru yönlendirmek ve her anın, her bedenin, her kişinin eşsiz olduğunu hatırlatmak.

Çoğu insan yoganın ne kadar güçlü olabileceğinin farkında değil. Yoga ve meditasyon ile zihinsel, duygusal ve fiziksel beden birlikteliğini sağlayarak kendimize daha mutlu, daha sağlıklı ve rahatlamış bir yaşam sağlamamız mümkün. Dünyanızın değişmesini istiyorsanız, düzenli pratik yapmaya devam edin. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.