Blog

Dünyadaki En iyi 10 Yoga Festivali

Yoga

Dünyadaki En iyi 10 Yoga Festivali

Bu sene yoga dünyasının en önemli festivallerinden biri olan Wanderlust’a gideceğim. Yoga ve festival severler için başka hangi festivaller var araştırdım.

Herhangi bir sporu düzenli yapmaya başladığınızda tatilleriniz, seyahatleriniz de buna göre şekillenmeye başlıyor. Neredeyse hergün koşu yaptığım zamanlarda seyahatlerimi yarış takvimine göre planlarken şimdi bunun yerini yoga inzivaları, eğitimleri ve festivalleri yer aldı.

Festivalleri insanı özgürleştirdiği için çok seviyorum. Son yıllarda birçok müzik festivaline de yoga da dahil oluyor ancak yoga festivallerini ilham verici ve farklı birçok insanla tanışma ve değişik pratikler deneyimleme açısından ayrı seviyorum

Yoga yapın yapmayın, bu festivallerin her birinde eminim ki size göre de birşeyler var.

1) Bali Spirit Festival

Ne Zaman? 24 – 31 Mart 2019

Nerede? Ubud, Bali

Bali Spirit Festival yogamüzik ve dansı bir araya getiren dünyanın en ilham verici yoga festivallerinden biri. Bali’deki yoga merkezi olan Ubud’da düzenleniyor.

BaliSpirit Festivalinin amacı, her bireyin pozitif değişim potansiyeline uyandırılması ve beslenmesi ile evlerimizde, toplumlarımızda ve tüm dünyada olumlu bir değişime yol açmak.

Yoga, dans ve müziğin yararlı ve ilham verici gelenekleri ile BaliSpirit Festivali, Bali’nin Hindu anlayışı olan Tri Hita Karana‘yı sergiliyor; manevi, sosyal ve doğal çevrelerimizle uyum içerisinde yaşamak.

Geleneksel yoga pratiğinin anlatılması ve festival katılımcılarını yerel müzik ve şifa yöntemlerine dahil etmeyi hedeflemesi sebebi ile BaliSpirit Fest dünyanın her yerinden insanların ilgisini çekiyor. Dünyanın dört bir yanından 60’dan fazla eğitmen yoga ve meditasyon, dans ve hareket, kişisel gelişim, şifa ve nefesle çalışmayı öğretiyor.

Müzik, Festival’in kalbi ve ruhu.

Yin yoga atölyesine eşlik eden canlı müzikten, kutsal müzikli Bhakti Nights’a ve Kirtan, ilahi söyleme gibi katılımcılı konserlere festivalin kalbi müzikle atıyor.

2) Bhakti Festival: Yoga and Kirtan Müzik Festivali

Ne Zaman? 12 – 17 Eylül 2018

Nerede? Joshua Tree, CA

Bhakti Festival Los Angeles California yakınlarında yer alan Joshua Milli Parkı’nda düzenleniyor.

Bhakti Fest de dünyaya sevgi ve bilincin yayılmasına adanmış, yoganın adanmışlık yollarını, kutsal müzik Kirtan’ı ve meditasyonu kutlamak için oluşturulmuş bir festival.

Bhakti Yoga, yoganın altı ana dalından biri ve Tanrı ya da tanrısal olana tam bağlılık ya da aşkın sevgi yolunu temsil ediyor.

Bu sene Bhakti Fest 10. Yıldönümü’nde Chopra Vakfı’nın kurucusu ve bütünleştirici tıp ve kişisel dönüşüm alanında dünyaca ünlü bir öncü olan Chopra Wellbeing Merkezi’nin kurucu ortağı Deepak Chopra onur konuğu olarak çeşitli atölye, sınıf ve meditasyonlara öncülük edecek.

‘Deepak da kim?’ diyorsanız Oprah & Deepak’ın oluşturdukları 21 Günlük Meditasyon Deneyimi’ni App Store’dan indirip denemenizi öneririm. Bu günlük rehberli ses meditasyonları sunan çevrimiçi, interaktif bir program. Meditasyonu kolay, eğlenceli ve ilham verici hale getiriyor ve düzenli olarak yapmanızı sağlıyor. 21 günlük ücretsiz denemeleri oluyor ara ara, mutlaka indirip uyguluyorum.

3) Sat Nam Fest: Kundalini Yoga & Müzik Festivali

Ne Zaman? 10 – 14 Nisan 2019

Nerede? Joshua Tree, CA

Sat Nam Fest Joshua Tree’de düzenleniyor. Hem yeni başlayanların hem de deneyimli yogilerin Kundalini’nin eski yöntemlerini deneyimleyebileceği bir festival.

Bu festival, güçlü atmosferi ve öz-sevgiyi beslemeye adanmışlığıyla ‘canlandırıcı’ bir festival olarak biliniyor.

Kundalini Yoga Shaktism ve Tantra’dan iham almış, meditasyon, nefes, mantra ve yoga pozlarını birleştiren ve Kundalini enerjisini uyandırmayı amaçlayan bir pratik. Kundalini ile tanışmam da bir festival sayesinde olmuştu, daha detaylı okumak isterseniz buradan yazıya ulaşabilirsiniz.

Sat Nam Festivali 2010’dan beri insanları mutlu, sağlıklı ve uyumlu bir şekilde bir araya getirme amacı ile düzenleniyor. Derinleşmeyi, genişlemeyi ve keşfetmeyi sağlayan mantra müziği, kundalini yoga, meditasyon, sadhana çalışmaları ve ilham verici atölyeler düzenleniyor.

Bu pratiği deneyimlemek isterseniz yoga eğitmenlik eğitiminde yolumun kesiştiği, çok sevdiğim Semin Yılmaz’ın Yoga Sekiz’deki derslerine katılabilir veya Yoga Uni’ye üye olup videolarına ulaşabilirsiniz.

4) Envision

Ne Zaman? 28 Şubat – 3 Mart 2019

Nerede? Costa Rica

Costa Rica Punta Uvita’da yağmur ormanlarının bozulmamış tropik sahil ile bağlandığı Rancho La Merced’de gerçekleşiyor.

Envision Festival müzik, yoga ve surf ile dolu 4 günlük bir festival.

İnsanoğlunun potansiyelini uyandırmaya adanmış bir kutlama olarak Envision sanat, maneviyat, yoga, müzik, dans, performans, sürdürülebilirlik ve doğa ile temel bağlantı disiplinleri ile birbirimize ilham verebileceğimiz bir platform sunmayı amaçlıyor.

5) Udaya: Yoga ve Müzik İnzivası

Ne Zaman? 15 – 20 Ağustos 2018

Nerede: Pravets, Bulgaristan

Yoga ve Müzik Inzivası Udaya, Bulgaristan Pravets’de gerçekleşiyor. Bu festivalin bileti 5 gece boyunca 4 yıldızlı RIU Pravets Resort’da konaklamayı da içeriyor, yani hafif lüks ve dolu dolu bir kamp tadında.

50’den fazla dünyaca ünlü yoga hocası ile pratik yapabileceğiniz, canlı müzik performansları, dans, yüzme gibi aktivitelere doyacağınız ve güneş altında keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yaz kampı.

Bu festivalde pek sevdiğim, mantra, mudra ve kadınsı akışların kraliçesi Sienna Sherman’da var. Harika bir kadındır, geçtiğimiz sene Paros’ta tanışma şansım olmuştu kendisiyle. Sırf onun için gidilir, öyle diyeyim.

6) Soulshine Bali: Müzik, Yoga ve Fitness Inzivası

Ne Zaman? Invizaları görmek için tıklayınız.

Nerede? Ubud, Bali

Soulrocker Endonezya’nın Bali şehrindeki Ubud köyünün beş dakika dışında yer alan butik otel ve yoga merkezi.

Farkındalık çalışmaları, yoga’da derinleşmek, fitness yapmak, Bali’yi keşfetmek, dans etmek ve hayatı kutlamak için vakit ayırmak, bağlantı kurmak ve sıfırlanmak için doğru yer.

7) Telluride Yoga Festival

Ne Zaman? 19 -22 Temmuz 2018

Nerede? Tellride, CO

Telluride Yoga Festivali yoga, meditasyon, müzik, yürüyüş, yemek, SUP yoga, sosyal toplantılar ve daha fazlası dahil 100’den fazla etkinliği barındıran 4 günlük bir festival.

Yemyeşil bir kanyonun ucunda yer alan ve Colorado’nun en sağlam zirveleriyle çevrili görkemli bir kayak merkezi olan Telluride’de gerçekleşiyor. Saf dağ havası, masmavi gökyüzü, muhteşem ve ilham verici manzaralar ile doğa ile yeniden hizalanmanızı sağlayacak bir ortam sağlıyor. Yoga line – up’ı da oldukça çeşitli ve iyi.

8) Floyd Yoga Jam

Ne Zaman? 30 Ağustos – 2 Eylül 2018

Nerede? Floyd County, VA

Floyd County Virginia’nın Blue Ridge Dağları’nda düzenlenen Floyd Yoga Jam’in temellerini sanat, müzik, doğa ve yoga aşkı oluşturuyor.

Amacı yoga, müzik ve sanattan ilham alan toplum, bölge ve ötesinde sürdürülebilir sosyal değişime katkıda bulunan farklı ve çeşitli etkinlik yaratmak.

Yoga, müzik, yürüyüş, ve meditasyonun yanı sıra Kirtan, Caz, Hip Hop, Reggae, Elektronik, Country, Blue Grass, Indie, Rock sanatçılarının canlı performansları ile dolu dolu bir festival.

9) Sedona Yoga Festival

Ne Zaman? 14 – 17 Mart 2019

Nerede? Sedona, AZ

Sedona, Arizona gibi görkemli topraklarda yer alan Sedona Yoga Festivali, yoga profesyonellerinin önde gelen endüstri konferansı niteliğini taşıyor.

200’den fazla ders, etkinlik, atölye ve performans ile dünyanın dünyanın dört bir yanından gelen eğitmenleri ile başlangıç seviyesinden usta öğretmenlere kadar her seviyedeki yogi için birşeyler var.

10) Veee Wanderlust!!!

Ne Zaman? 19 – 22 Temmuz

Nerede? North Lake Tahoe, CA

Wanderlust farkındalıklı yaşamı kutlayan, akla gelebilecek en nefes kesen doğal ortamların ortasında, bire bir eğitmenler, müzisyenler, konuşmacılar, şefler ve diğer ünlü dinleyicilerden oluşan dinamik festivaller serisi.

Dünyanın birçok yerinde festivaller veya tek günlük etkinlikler düzenleniyor. İlki ve en mehşur olanı North Lake Tahoe Squaw Valley’deki festival. Bu sene bu festivale gitme şansım olacağı için inanılmaz heyecanlıyım.

Daha detaylı tüm festivaller listesini incelemek isterseni bu listeye göz atabilirsiniz. Festivallere ve yogaya doyacağınız bol farkındalıklı ve özgür bir yaz dilerim.

Deniz Orbay.

Yorumlar (1)

  1. […] gelmemiz üzerine dünyada gitmek istediğim diğer yoga festivallerini araştırmam ve bir liste oluşturmamla başladı. Baktım ki bu kur durumu ve düzenli, maaşlı çalışan hayatımdan […]

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir