Blog

Güçlü Bir Sabah Rutini Oluşturmak için Öneriler

Güçlü Bir Sabah Rutini Oluşturmak için Öneriler
Well Lıvıng

Güçlü Bir Sabah Rutini Oluşturmak için Öneriler

Güçlü bir sabah rutini oluşturmak benim için gerçekten çok önemli çünkü sabah saatleri, günün geri kalanının nasıl geçeceğini belirlediğimiz zaman.

Hayatı akışında yaşamak güzel olsa da kendi hayat temponuza göre uygulanabilir ve tutarlı bir sabah rutini yaratmanın dönüştürücü ve başarılı bir yaşam yaratmada önemli bir faktör olduğuna inanıyorum. 

Sabah saatleri yoğun iş akışı ve derslerim başlamadan kendime zaman ayırarak berrak bir zihin ve canlı bir bedenle güne başlamayı çok seviyorum.

Güne yoga, meditasyon veya kişisel bakım gibi olumlu davranışlarla başlamak, gün boyunca sağlıklı seçimler yapma olasılığımızı da artırıyor. Bu sadece daha iyi bir ruh haline sahip olmamızı sağlamakla kalmıyor, eğer oturarak çalışıyorsanız, aynı zamanda vücudunuzun günün büyük bir kısmında huzursuzca oturmaya dayanmasına da yardımcı oluyor. Kendinize vakit ayırmak için günün sonuna kadar beklerseniz, muhtemelen çok gergin olabilirsiniz!

Bir sabah rutininin bir diğer harika yanı da bunun bir ‘rutin’ olması!

Rutin ‘sıkıcı’ olarak algılasa da aslında vücudumuz rutinleri seviyor ve tutarlı olduğumuzda hemen alışıyor. Bu nedenle, tutarlı olduğunuzdan ve her gün aynı saatte uyandığınızdan emin olun. Bu, uyku-uyanma döngünüzü, hormonlarınızı ve ruh halinizi düzenlemenize yardımcı olur ve kısa zamanda zahmetsizce yapacağınız bir alışkanlığa dönüşür. 

Sabah rutininizi oluştururken fikir vermesi için öneriler hazırladım.

1. Su İçin

Vücudumuz uyurken 6-8 saatten fazla susuz kalıyor ve uyandığımızda ilk ihtiyacımız olan şey onu nemlendirmek. Uyandıktan sonra su içmek vücudunuzu canlandırır ve anında daha enerjik olmanızı sağlar. Ben genellikle sabahları ılık limonlu su veya limonlu taze zencefil çayı ile güne başlıyorum. Aynı zamanda bağırsaklarımın da çalışmasına yardımcı oluyor. 

2. Nefes Alın

Nefesinizin farkına varmanın sağlığınıza birçok yararı var. Birkaç dakika boyunca dikkati nefese getirerek basitçe burnunuzdan derin nefesler alıp verebilirsiniz veya Youtube kanalıma yüklediğim nefes çalışmalarına göz atabilirsiniz. Ben bu aralar bağışıklığı güçlendiren ve oksijen kapasitesini artıran Wim Hof metodunu uyguluyorum.

3. Hareket Edin

Uyandığımız anda ilk ne yaptığımız çok önemli çünkü o gün neler düşüneceğimize dolayısı ile ne yaşayacağımıza karar veriyoruz. Zihnimiz uyandıktan sonra düşünce üretmeye başlıyor, bu düşünceler doğrultusunda belirli duygular hissetmeye başlıyoruz ve bu duyguların etkisi ile harekete geçiyoruz ve harekete başlıyoruz. Yani düşünce, duygular ve sonrasında hareket geliyor. Oysa hareket ederek; egzersiz yaparak, koşarak veya yoga yaparak güne başladığımızda vücudumuz endorfin salgılıyor ve bu vücutta olumlu hisleri tetikliyor. Koşuyu veya yogayı takip eden ‘coşkulu’ veya ‘huzurlu’ duygular ile güne başladığınızda zihniniz bu duyguların etkisinde düşünce üretmeye başlıar ve böylelikle güne daha olumlu başlarsınız. 

4.  Yazı Yazın

Bedeninizle hareket ederek bağ kurduktan ve olumlu düşünmeye başladıktan sonra düşünceleriniz yazmak için çok doğru bir zaman. Düşüncelerinizi ve hislerinizi basitçe yazmak onları daha iyi anlamanıza ve daha net bir zihinle güne başlamanıza yardımcı olacaktır.

5. Soğuk Duş Alın

Duş almak ve denize girmek benim için kahve içmek gibi; tazelenmiş ve yeniden doğmuş gibi hissediyorum. Her ne kadar sıcak duş almak rahatlatıcı olsa da soğuk duş alma alışkanlığı geliştirmek vücudumuzun zorlu koşulların üstesinden gelme eğilimini geliştiriyor, strese uyum sağlamanıza yardımcı oluyor, metabolizmamızı geliştiriyor ve dolaşımı iyileştiriyor.

6. Sağlıklı Bir Kahvaltı Yapın

Sağlıklı bir kahvaltı yapmak biraz daha zaman ve emek istiyor ancak gerçekten gününüzün kaliteli geçmesini sağlıyor. Bunun için önceden planlama yapabilirsiniz. Ben genelde domates, salatalık, yumurta ve bol yeşillikli bir kahvaltı salatası veya önceden dondurduğum muzlar ve hazırladığım granola ile bir smoothie kasesi hazırlıyorum. Önceden veya geceden hazırlık yapmak hem zaman kazandıracak hem de daha enerjik ve sağlıklı bir güne başlamanızı sağlayacak. 

7. Bir Niyet Belirleyin

Günlük bir niyet belirlemek, aslında gün boyunca hangi seçimleri yapacağınızı kendinize söylemek. Bu uygulama size bir yön duygusu veriyor ve gün boyunca yaşayacağınız karar yorgunluğunu azaltmanıza yardımcı oluyor. Örneğin, bugün niyetim ‘Üretken Olmak – verimli bir şekilde çalışmak ve gün boyunca üretken hissetmek istiyorum. Youtube videomu çekip editleyerek yüklemeye hazır hale getirmek istiyorum’. Bu niyet, görevlerime ve yapılacaklar listelerime öncelik vermeme yardımcı oluyor. Aynı zamanda hayatımı daha kolay ve tatmin edici hale getiriyor. Belki ertesi gün niyetim ‘Kişisel bakım – İyi beslenip dinlenerek fiziksel sağlığıma iyi bakmak’ olabilir. Bu niyet, kendime fazla çalışmak istemediğim, abur cubur yemek istemediğim ve partiye gitmek yerine masaj yaptırmak istediğime karar vermeme yardımcı oluyor.

8. Gününüzü Planlayın 

Her sabah, takviminize, yapılacaklar listelerinize ve hedeflerinize bir bakın. Gününüze başlamadan önce görevlerinize ve hedeflerinize bakmak genel bir bakış elde etmenize, farklı aktiviteler planlamanıza ve önceliklendirmenize yardımcı olabilir.

9. Yeni bir bilgi edinin

Günün diğer zamanlarına kıyasla sabahları maksimum dikkat ve odaklanmaya sahipiz. Bu yüzden bir şeyler öğrenmek sabah rutininize eklemek için harika bir ritüel. Hazırlanırken veya işe giderken bir podcast dinleyebilirsiniz.

Peki, size en uygun olacak sabah rutini en iyi nasıl oluşturabilirsiniz?

Güne nasıl başlamak istiyorsunuz? Kısa bir meditasyon mu? Biraz müzik dinleyerek mi? Belki güneş doğarken güzel bir fincan çay içerek?

Ardından, yoga, meditasyon, günlük tutma gibi sizi güne hazırlamak için takip etmeniz gereken faaliyetlere odaklanın.

En uygun sabah rutininizi yazın ve günlük rutininizin geri kalanına uyduğundan emin olun.

Keyif alabilmeniz ve acele etmenize gerek kalmaması için yeterli zaman ayırın. Rutininizi mümkün olduğunca basit tutarsanız uygulanması çok daha kolay olacaktır!

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir